Pomimo wrażenia, że młodsze pokolenia są bardziej świadome i wrażliwe na tematy związane z ekologią, to boomerzy posiadają lepsze nawyki w kwestii recyklingu niż generacja Z i milenialsi – wynika z nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie DS Smith, globalnego lidera w zakresie produkcji zrównoważonych opakowań. Trudno dostępne w miejscach publicznych pojemniki do recyklingu, brak wiedzy i wątpliwości związane z zanieczyszczonymi opakowaniami to główne czynniki, z powodu których zmiana nawyków „Zetek” jest tak problematyczna.
W Polsce wciąż produkuje się mnóstwo śmieci, a dzikie wysypiska i pożary składowisk regularnie pojawiają się w mediach. Powinno jednak cieszyć, że rosną statystyki recyklingu – przyczyniają się do tego m. in. polskie start-upy.
Zmiany metod naliczania stawek, nienajlepsza sytuacja gospodarcza, wysokie ceny prądu i paliwa to jedne z czynników powodujących wzrost opłat za gospodarowanie odpadami.
Pojemniki do segregacji śmieci pozwalają w bezpieczny sposób przechowywać odpady z uwzględnieniem zasad ich selektywnej zbiórki, która czyni możliwym recykling śmieci i ponowne wykorzystanie odzyskanych surowców. Odpowiednio dobrane kontenery na odpady segregowane ułatwiają ich transport, mogą zmniejszać koszty gospodarowania odpadami w firmie, a przede wszystkim chronią otoczenie i ludzi przed zagrożeniami, jakie odpady mogą wywołać. Wyjaśniamy, czym cechują się dobrej jakości pojemniki do segregacji śmieci i czym należy kierować się przy ich wyborze.
Problem odpadów to temat od dawna podejmowany w Unii Europejskiej. O tym jak skomplikowane jest to wyzwanie mówi Sekretarz Generalny FEAD Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Odpadami Paolo Campanella, który we wrześniu będzie gościem specjalnym tegorocznej XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku.
12. Konferencja Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów odbędzie się w formie online w dniach 16-17 lutego 2021 r.
Aż 73,3 % Polaków uważa system kaucyjny za najlepszy sposób odzyskiwania opakowań po napojach, choć wciąż tylko niewielki odsetek korzysta z automatów zwrotnych – wynika z badania „Postawy Polaków wobec systemu kaucyjnego” przeprowadzonego na początku 2025 roku. Te liczby pokazują wyraźnie: świadomość społeczna i akceptacja są wysokie, ale realne korzystanie wymaga, by obsługa zwrotu była przede wszystkim wygodna, szybka i intuicyjna – tak, by konsument zamiast segregowania puszki czy butelki do kosza, sięgał po rozwiązania racjonalne i przyjazne codziennym nawykom.
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii edukacyjnej #rePETujemy 68% Polaków deklaruje, że dokonuje segregacji w swoich domach.
Odpady to problem nie tylko w skali globalnej, ale również w znacznie mniejszej – tej dotyczącej naszej domowej rzeczywistości. Wielu z nas, mimo najszczerszych chęci prowadzenia selektywnej zbiórki, nie do końca wie jak prawidłowo ją wykonywać. Jakie są więc zasady segregacji i co może nam w niej pomóc?
Do 2030 r. kraje UE będą produkować 39 mln ton odpadów papierowych i kartonowych rocznie. Dodatkowe odpady powstałe w okresie świątecznym tylko pogłębiają ten problem.
18 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Recyklingu.
Środowisko, w którym przebywają ludzie, odgrywa kluczową rolę dla ich zdrowia i życia. Jeśli jest czyste, gwarantuje swoim mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo.
Konferencja odbędzie się 4 – 6 luty 2020 r. w Bielsko-Białej. Nadchodzący rok 2020 to wdrażanie kolejnego etapu zmian na rynku gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to wymuszone ostatnimi nowelizacjami przepisów, dostosowaniem się do rosnących wymogów europejskich, zmaganiem się samorządu i przedsiębiorców z trudnościami z zagospodarowaniem czy dalszym zbytem sporej części frakcji odzyskanych odpadów, lawinowo rosnącymi kosztami.
Jeśli nie zaczniemy segregować, zbierać i przetwarzać większych niż obecnie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, już w 2024 roku nie będziemy osiągać określonych przez prawo poziomów recyklingu. Oznaczać to będzie m.in. wysokie opłaty dla tysięcy producentów wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Koniec końców, koszty te zostaną przeniesione na konsumentów.
Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej. Sprawnie działa też odbiór butelek zwrotnych, np. po wodzie lub piwie, pozwalając na ponowne zagospodarowanie ponad 70% takich opakowań. Instytut ESG jest za systemem kaucyjnym dla butelek plastikowych, których odzyskuje się niewiele – dla konsumentów i samych sklepów, dodatkowe obowiązki nie przysporzą takich problemów, jak gabarytowe szkło. Te powinny być pozyskiwane jak dotychczas – z systemów gminnych.