Ekoprojektowanie już tu jest! – Klienci Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań SA – organizacji działającej na polskim rynku od 2002 roku i obsługująca najwięcej przedsiębiorców w Polsce – zgodnie deklarują że opłaty odprowadzane do Eko Cyklu zmotywowały ich do podjęcia szeregu zmian w zakresie projektowania opakowań i logistyki odzysku w celu redukcji kosztów ale też zarobkowania na surowcach i ich sprawnych przepływach
Już po raz czternasty Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A, przy wsparciu merytorycznym Akademii Wiedzy Środowiskowej, organizuje konferencję dotyczącą logistyki odzysku. W tym roku zostaną podjęte również tematy związane z raportowaniem ESG, aby już teraz firmy z sektora MŚP przygotować do wymogów, które niebawem będą ich codziennością. Konferencja odbędzie się w dniach 16 – 17 IX 2024 roku w siedzibie Teatru Bohema House, przy ul. Smugowej 46A w Warszawie.
Problem odpadów to temat od dawna podejmowany w Unii Europejskiej. O tym jak skomplikowane jest to wyzwanie mówi Sekretarz Generalny FEAD Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Odpadami Paolo Campanella, który we wrześniu będzie gościem specjalnym tegorocznej XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to poważne wyzwanie środowiskowe. Będzie to też jeden z tematów XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku, która odbędzie się w Warszawie w dniach 16-17 września.
W obliczu wyzwań, branża tworzyw sztucznych rozwija się i na poziomie globalnym, i w Polsce, która jest liderem przetwórstwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Rośnie wartość rynku, zwiększane są inwestycje w innowacyjne technologie. Areną prezentacji światowych rozwiązań będą majowe targi Plastpol w Kielcach. Wydarzenie, stając się coraz bardziej międzynarodowe, odegra istotną rolę w tworzeniu nowych biznesów.
W ciągu ostatnich kilku lat świadomość ekologiczna w Polsce wyraźnie wzrosła, co ma bezpośredni wpływ na codzienne nawyki obywateli, zwłaszcza w kontekście segregacji odpadów i recyklingu. W dobie zmian klimatycznych i coraz bardziej widocznych skutków degradacji środowiska coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać znaczenie odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony naszej planety.
Istotnym elementem postępowania z odpadami jest ich przetwarzanie. Procesy przetwarzania powinny odbywać się w miejscu powstania odpadów. Jeśli to niemożliwe, to należy je przekazywać do najbliższych miejsc przetwarzania.
Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biqstat wynika, że prawie połowa respondentów obawia się wzrostu cen produktów spowodowanego wprowadzeniem systemu kaucyjnego, a 6 na 10 badanych planuje zawsze oddawać opakowania w celu odzyskania kaucji. Dziś, po pierwszych tygodniach funkcjonowania nowych przepisów, widać, że skala wyzwań jest duża. Kluczowe okazuje się nie tyle samo wdrożenie technologii, ile dostosowanie jej do realiów lokalnego handlu, w którym liczą się prostota, czas i płynność finansowa.
Mimo spowolnienia gospodarczego i wysokiej inflacji, Grupa RAJA - europejski lider w dystrybucji opakowań, materiałów biurowych i urządzeń przemysłowych - wypracowała w 2022 roku przychody o 43 proc. wyższe względem poprzedniego roku. To m.in. efekt przejęcia firmy Viking. W 2023 roku Raja ma w planach dalszy rozwój biznesowy, także na polskim rynku, m.in. dzięki realizacji projektu RAJA market oraz działaniom z zakresu zrównoważonego rozwoju.
Naważarka wielogłowicowa Ishida umożliwiła wiodącemu francuskiemu dostawcy grzybów i warzyw zoptymalizowanie procesu pakowania nowego asortymentu produktów smażonych na patelni. Pozwoliło to znacząco zwiększyć produkcję przy jednoczesnym ograniczeniu strat produktowych, a to przełożyło się na atrakcyjny zwrot z inwestycji.
Plast-Box, notowany na warszawskiej giełdzie producent opakowań z tworzyw sztucznych, zanotował od stycznia do marca 2021 roku wyższe o niemal 3% skonsolidowane przychody w porównaniu do roku poprzedniego, generując 56,1 mln zł sprzedaży.
Zmiany metod naliczania stawek, nienajlepsza sytuacja gospodarcza, wysokie ceny prądu i paliwa to jedne z czynników powodujących wzrost opłat za gospodarowanie odpadami.
Propozycja systemu kaucyjnego zawarta w najnowszym projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliła interesariuszy. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych postanowiło zabrać głos odnośnie propozycji objęcia aluminiowych puszek po napojach systemem kaucji, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zgodnie z nowymi rozporządzeniami ministra środowiska, od 1 stycznia zmieniły się roczne wielkości odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2310), a także dla odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2306).
Mija pełny rok pandemii COVID-19, mającej wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich sektorów gospodarki.