Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.
Saszetki i stick-packi są jednym z najwygodniejszych sposobów pakowania suplementów, produktów spożywczych i kosmetyków. Umożliwiają precyzyjne porcjowanie towaru, oszczędność miejsca w transporcie oraz budowanie atrakcyjnych zestawów promocyjnych. Jednak dla wielu firm przeszkodą w ich wprowadzeniu pozostaje koszt i złożoność uruchomienia własnej linii do saszetkowania. Rozwiązaniem jest współpraca z wyspecjalizowanym copackerem, który przejmie cały proces pakowania.
Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym znaczenie ma wykonanie wielu małych kroków na każdym etapie zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Opowiada o nich Monika Mąkowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.
Rozliczenie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych następuje na koniec roku kalendarzowego. Sprawozdania dotyczące realizacji tego obowiązku za rok 2010 należy złożyć do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2011 r. Tego samego dnia mija termin składnia innych sprawozdań „opakowaniowych”: OPAK-1, OPAK-2, OPAK-3.
„W Krakowie, sercu Małopolski, gdzie historia styka się z nowoczesnością, przemysł nabiera tempa. Nie rodzi się w izolacji – powstaje tam, gdzie innowacja podaje rękę człowiekowi”.
Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki udzieliły honorowego patronatu konferencji LOGISTYKA ODZYSKU. Na pierwszej w Polsce konferencji podejmującej zagadnienia nowych trendów w logistyce (logistyka odzysku i ekologistyka) zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak znaczenie logistyki w systemie zagospodarowania odpadów, rozwijanie sektora recyklingu i tworzenie wartości dodanej z odzysku w sieciach dostaw oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu.
18 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Recyklingu.
Zastosowanie ogniw paliwowych w napędach to rozwiązanie przyjazne środowisku, ale także zapewniające wysoką wydajność urządzeń.
Nowe wydarzenie dla branży kompozytowej w Europie Środkowej nabiera rozpędu! Już dziś organizatorzy – Targi w Krakowie oraz JEC Group – z dumą ogłaszają pierwszych wystawców, którzy wezmą udział w JEC Forum Central Europe 2025. Wydarzenie połączy kluczowych graczy z łańcucha dostaw kompozytów z Polski, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji, Słowenii i całego regionu.
Kolejna edycja kieleckich targów Ekotech odbywać się będzie w dniach 5-6.marca br. Zapraszamy na stoisko F-24 w pawolonie F.
Centralny system próżniowy firmy Busch Vacuum Solutions zaprojektowany z myślą o dziesięciu maszynach pakujących pomaga Paulig Belgium zmniejszyć koszty energii i konserwacji o 20 000 EUR.
Firma ALPLA, producent opakowań z tworzyw sztucznych wraz z BillerudKorsnäs, szwedzkim producentem papieru i dostawcą papierowych rozwiązań do pakowania utworzyła spółkę joint venture Paboco (The Paper Bottle Company), której celem jest opracowanie i produkcja papierowej butelki w pełni bio-pochodnej i nadającej się do recyklingu.
Branżę gospodarki odpadami w najbliższym czasie czeka wiele wyzwań. O tym, jak sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony klimatu i środowiska, będzie można porozmawiać podczas targów POLECO, które odbędą się w dniach 13-15 października.
Grupa Utz – globalny producent opakowań transportowych wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych – mianowała Marca Schürmanna nowym Chief Executive Officer (CEO) i z dniem 1 lutego 2025 r. Marc Schürmann zastąpił Axela Ritzbergera, który odchodzi z firmy na własną prośbę, aby podjąć nowe wyzwania.
Od 3 lipca obowiązuje europejska dyrektywa Single Use Plastic (SUP), mająca na celu wycofanie niektórych produktów jednorazowych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Polska, która od 2 lat nie przygotowała się do wdrożenia unijnych przepisów, musi liczyć się z reperkusjami.