Jak wynika z raportu „Global Deposit Book” przygotowanego przez organizację Reloop Platform, systemy kaucyjne działające w Europie osiągają poziomy zwrotu opakowań przekraczające nawet 90%. Jednocześnie wygoda oddawania opakowań staje się jednym z czynników wpływających na wybór miejsca codziennych zakupów. To wyraźny sygnał, że system kaucyjny coraz mocniej oddziałuje nie tylko na obszar gospodarki odpadami, ale również na konkurencyjność handlu detalicznego.
Problem epidemii spadł na całą gospodarkę, również na branżę gospodarki odpadami. Nagle pojawiły się zupełnie nowe problemy związane ze zmianą strumienia odpadów, brakami kadrowymi związanymi z chorobą, pojawieniem się w odpadach komunalnych odpadów z kwarantanny czy utrudnieniami w realizacji selektywnej zbiórki odpadów. W tle mamy wdrażanie BDO i reorganizację systemu gospodarki odpadami.
ALPLA powołuje do życia międzynarodowe stowarzyszenie promujące odpowiedzialne wykorzystanie tworzyw sztucznych. promowanie rzetelnej wiedzy o materiałach plastikowych, wspieranie ich zrównoważonych zastosowań oraz rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez lepsze wykorzystanie i kontrolę nad obiegiem PET i innych polimerów.
Przygotowania do kolejnej edycji Targów TAROPAK nabierają tempa. Wydarzenie, które odbędzie się 23–25 września 2026 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich, już na etapie pierwszych zgłoszeń przyciąga uznanych przedstawicieli branży opakowań, etykietowania i logistyki. Wśród firm, które jako pierwsze potwierdziły swój udział, znaleźli się zarówno dostawcy zaawansowanych technologii pakowania, jak i producenci materiałów opakowaniowych oraz systemów znakowania.
Coraz więcej pracowników przechodzi na emerytury i ważne staje się przekazywanie wiedzy i zachowanie jej w organizacji.
18 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Recyklingu.
Prócz widowiskowej wystawy, na XXI Targach Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami odbędą się konferencje prowadzone przez ekspertów z branży.
Zapraszamy Państwa do udziału w 24. edycji Konferencji Kompleksowa gospodarka odpadami, która odbędzie się w dniach 2-3 września w hotelu Novotel Gdańsk Marina (ul. Jelitkowska 20, 80-342 Gdańsk). Zgodnie z tradycją spotkamy się na początku września, aby po letnim wypoczynku, móc zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które czekają branżę odpadową – a ich na pewno nie zabraknie. Wśród wszystkich poprzednich edycji, tegoroczna będzie wyjątkowa – pierwszy raz odbędzie się ona w formie hybrydowej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konferencji na dwa sposoby: stacjonarnie w hotelu lub online, bez konieczności wychodzenia z domu, czy biura.
Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest dziś jednym z najważniejszych projektów cywilizacyjnych i regulacyjnych realizowanych w Europie. Wpisuje się ona w szerszą strategię budowania gospodarki neutralnej klimatycznie i bardziej efektywnej zasobowo, której ramy wyznacza m.in. European Green Deal. Jej cel jest jasny: ograniczyć presję środowiskową, zwiększyć efektywność wykorzystania surowców i jednocześnie stworzyć nowe impulsy rozwojowe dla europejskiej gospodarki.
W dniach 3-4 czerwca 2025 r. miała miejsce Konferencja Środowiskowa Interzero – najbardziej wyczekiwane wydarzenie w branży recyklingu i ochrony środowiska. XII edycja Konferencji obfitowała w inspirujące prelekcje i merytoryczne debaty, podczas których zaproszeni goście poruszali tematy zmian legislacyjnych, najgorętszych trendów środowiskowych oraz całej przyszłości gospodarki odpadami.
To już jutro! W środę, 19 października, rozpoczną się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO. W tym roku spodziewanych jest blisko 150 wystawców z dziewięciu krajów. Wielu z nich zaprezentuje podczas POLECO swoje nowości. Wręczone zostaną Złote Medale, a w programie także bogata propozycja konferencji i wydarzeń towarzyszących. Targi potrwają do piątku 21 października.
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO 2022 zgromadziły w Poznaniu 149 firm z dziewięciu krajów, a także 4490 profesjonalnych zwiedzających. Wystawcy zaprezentowali szeroką gamę produktów, usług i technologicznych nowości, a to wszystko w towarzystwie licznych konferencji, odpowiadających na najbardziej aktualne wyzwania związane z ochroną środowiska, polityką klimatyczną i zrównoważonym rozwojem.
Branża komunalna co roku spotykała się w Kielcach podczas targów Ekotech. Niestety sytuacja epidemiologiczna zmusza organizatorów wydarzeń do zmiany planów. Targi zostały przeniesione na następny rok, ale organizatorzy przygotowują szereg aktywności zarówno dla wystawców, jak i dla zwiedzających. Ekotech on-line odbędzie się 29 kwietnia.
XXI Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami odbywać się będą w Targach Kielce od 26 do 27 lutego 2020 roku. Cechować je będzie jeszcze bogatsza oferta.
Zapraszamy Państwa do udziału w 17. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada w hotelu Apart Hotel Uniejów (ul. Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa 1, 99-210 Uniejów).