Zaledwie kilka tygodni pozostało do wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 października, wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą musiały zbierać opakowania objęte systemem, z kolei mniejsze punkty sprzedaży mogą przystąpić do programu dobrowolnie. Zmiany są nowością nie tylko dla przedsiębiorców – badania pokazują, że z systemu kaucyjnego korzystało dotychczas zaledwie 28 proc. Polaków. Pozytywnie oceniły go trzy na cztery osoby z tej grupy, co potwierdza coraz większe przywiązanie konsumentów do kwestii ekologicznych w handlu detalicznym. Choć są one ważne również dla właścicieli sklepów, przepisy w obecnym kształcie rodzą w ich opinii zbyt wiele wyzwań finansowych i organizacyjnych.
Opakowania transportowe do zadań specjalnych posiadają szereg wymagań niezbędnych do efektywnego wykorzystania w transporcie przemysłowym, łańcuchach dostaw i logistyce. Jednymi z pierwszoplanowych wymagań jest ekonomiczność rozwiązań i odpowiednia wytrzymałość, pozwalająca na wielokrotne wykorzystanie w zamkniętym obiegu logistycznym.Wytrzymałość jest zapewniana przez odpowiednią konstrukcję opakowania oraz dobór materiałów, z których jest wykonane.
W dniach 24–26 września 2025 roku Poznań stanie się centrum branży opakowaniowej. Targi TAROPAK, organizowane równolegle z Targami POLAGRA, to wydarzenie poświęcone technologiom pakowania i etykietowania. To przestrzeń, w której spotykają się producenci, dostawcy i użytkownicy opakowań reprezentujący najważniejsze sektory przemysłu.
Już po raz czwarty ML Polyolefins wyróżniło świadectwami Packaging Circular Economy przedsiębiorstwa, które dbają o prawidłowe zagospodarowanie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Przemysł biodegradowalnych opakowań doświadcza dynamicznego wzrostu, podążając za rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania w sektorze. Perspektywy dla biodegradowalnych opakowań na skalę przemysłową są obiecujące. Wynika to m.in. z rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Już co piąty Polak zachowuje się wzorcowo, jeżeli chodzi o podejście ekologiczne
Plast-Box S.A., jeden z międzynarodowych liderów opakowań z tworzyw sztucznych, poszerza dotychczasowy profil działalności. Do portfolio włącza opakowania z regranulatu PCR (Post Consumer Recycled), które zyskują obecnie dużą aprobatę klientów, pakujących produkty non-food.
Maszyny od ponad 500 firm zajmą wszystkie 7 hal wystawienniczych Targów Kielce. Targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy PLASTPOL wracają do przedpandemicznej formy. Również po trzech latach do kieleckich targów wracają firmy z Azji. Swoje oferty zaprezentują firmy m. in. z Chin, Tajwanu i Japonii. Ostatnio targi PLASTPOL taką skalę osiągnęły podczas edycji w 2019 roku.
ALPLA rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku, zwiększając wydajność produkcyjną fabryki z 30 000 do 54 000 ton materiału rPET przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Przetwarzane w fabryce zużyte butelki PET w 95% pochodzą z naszego kraju, a odzyskane w procesie recyklingu tworzywo rPET trafia na rynek w Polsce, a także do krajów UE m.in. Niemiec, Włoch, Czech i Belgii.
Palety to rodzaj opakowania stosowany powszechnie w procesach składowania i transportu.
ALPLA wystartowała z ogólnopolską kampanią edukacyjną #rePETujemy, której głównym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa odnośnie tworzyw sztucznych, związanego z nimi wpływu na środowisko oraz odpowiedniego ich wykorzystywania i recyklingu.
Badania pokazują, że w większości przypadków produkcja, używanie i ponowne przetwarzanie tworzyw sztucznych przy uwzględnieniu całego cyklu ich życia, generuje znacznie mniejsze emisje CO2 i pozostałych gazów cieplarnianych niż jakikolwiek inny materiał alternatywny. Odpowiednie, odpowiedzialne użytkowanie i przetwarzanie tworzyw sztucznych jest kluczowym elementem budowania neutralności klimatycznej.
Firmy z całego świata szukają nowych łańcuchów dostaw i rynków zbytu. Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Grumy PLASTPOL w Targach Kielce wychodzą naprzeciw oczekiwaniom producentów, dystrybutorów i kontrahentów branży przetwórczej.
75% Polek i Polaków słyszało, że w 2025 roku ma zacząć obowiązywać system kaucyjny – wynika z badania „Czy jesteśmy gotowi na system kaucyjny?” zrealizowanego przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Reverse Logistics Group. Raport wskazuje, że aż 71% nie posiada jednak pełnej wiedzy na temat jego funkcjonowania. 41% osób uważa, że systemem kaucyjnym objęte będą wszystkie opakowania, podczas gdy ustawa mówi tylko o wybranych – puszkach oraz butelkach plastikowych i wielorazowych szklanych przeznaczonych na napoje. To wyraźny sygnał, że skuteczne wdrożenie tego rozwiązania wymaga nie tylko inwestycji w infrastrukturę, ale przede wszystkim w komunikację i edukację.
Świat zmienia się na naszych oczach. Zmienia się także świadomość konsumentów, a co za tym idzie – również ich oczekiwania wobec producentów i dystrybutorów.
Butelki wykonane z tworzywa PET mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane powtórnie - to obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Wejście od 2025 roku systemu kaucyjnego dodatkowo zapewni czysty gatunkowo surowiec wtórny jakim są postkonsumenckie butelki napojowe PET.