Papierowa torba ma do spełnienia znacznie więcej niż tylko rolę opakowania na chwilę. Bierzesz ją do ręki, wychodzisz ze sklepu, wkładasz do auta, czasem niesiesz kilka kilogramów zakupów czy catering, a potem często używasz jej ponownie. Właśnie dlatego pytanie o to, jak długo można używać toreb papierowych eco friendly i czy faktycznie są trwałe, nie jest teoretyczne. To konkretna potrzeba użytkownika. Jeśli torba rwie się po kilku minutach, cała idea odpowiedzialnego wyboru traci sens. Jak długo można używać toreb papierowych eco friendly i od czego zależy ich wytrzymałość?
Firma ALPLA, producent opakowań z tworzyw sztucznych wraz z BillerudKorsnäs, szwedzkim producentem papieru i dostawcą papierowych rozwiązań do pakowania utworzyła spółkę joint venture Paboco (The Paper Bottle Company), której celem jest opracowanie i produkcja papierowej butelki w pełni bio-pochodnej i nadającej się do recyklingu.
Pakowanie paczek wygląda banalnie: karton, taśma, gotowe. Rzeczywistość szybko weryfikuje ten optymizm. Źle dobrana taśma pakowa potrafi otworzyć paczkę się w transporcie, odkleić w chłodni albo po prostu puścić przy ciężkich kartonach. Ten artykuł wyjaśnia, jaka taśma pakowa do klejenia kartonów sprawdzi się najlepiej, jak pakować paczkę świadomie i dlaczego dobór taśmy to coś więcej niż wybór najtańszej rolki z półki, bo przecież wszystkie wyglądają podobnie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jaka taśma będzie najlepsza do pakowania Twoich paczek, jesteś we właściwym miejscu.
Z najnowszych danych wynika, że zanieczyszczenie odpadów papierowych plastikiem w okresie między listopadem a marcem wzrasta nawet o 40 proc. Misją Waterdrop jest eliminacja plastiku w formie jednorazowych butelek ze środowiska naturalnego. Austriacka marka od ubiegłego roku jest oficjalnym partnerem turnieju Australian Open, w ramach tej współpracy udało jej się zredukować 99 proc. plastiku jednorazowego użytku w strefach graczy. Przy okazji tegorocznego turnieju powstała oficjalna butelka turnieju – Stalowa Butelka Termiczna AO25.
Nowa butelka PET firmy Sidel została zaprojektowana tak, aby zapewnić większą przewagę konkurencyjną producentom płynnych produktów mlecznych.
W naszej ofercie pojawiła się nowa butelka z serii Kapa o pojemności 50 ml, na gwint 20 mm.
Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.
System butelek szklanych wielokrotnego użytku w Polsce wymaga pilnego uporządkowania i ujednolicenia. Z perspektywy zarówno operacyjnej, jak i środowiskowej, konieczne jest odejście od dziesiątek indywidualnych wzorów opakowań na rzecz kilku neutralnych, ogólnopolskich standardów. W tym przypadku mniej naprawdę znaczy lepiej.
Jak podaje ostatni raportu UKE w ubiegłym roku operatorzy pocztowi zrealizowali blisko 2 mld sztuk usług pocztowych. Oznacza to wykorzystanie niespełna 2 mld kopert, kartonów i worków. Opakowanie, które na etapie transportu chroni naszą przesyłkę, najczęściej tuż po otwarciu staje się śmieciem. Właśnie dlatego wybierając koperty ochronne, warto zwrócić uwagę aby nadawały się one do recyklingu i jak najmniej wpływały na środowisko naturalne. Innowacyjne produkty tego typu są już dostępne na rynku.
Butelki wykonane z tworzywa PET mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane powtórnie - to obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Wejście od 2025 roku systemu kaucyjnego dodatkowo zapewni czysty gatunkowo surowiec wtórny jakim są postkonsumenckie butelki napojowe PET.
Aż 3 spośród 26 rozwiązań nagrodzonych w szesnastej edycji Trophées des Achats (Purchasing Awards) 2023 organizowanej przez Républik Achats należą do RAJA. Łączy je to, że rewolucjonizują sektor przesyłek.
W obliczu rosnącej produkcji tworzyw sztucznych, która może osiągnąć 1 miliard ton rocznie do 2050 roku, wyzwania zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące. Fundacja Ellen MacArthur alarmuje, że bez odpowiedzialnego wykorzystania i lepszego recyklingu materiałów, cel Unii Europejskiej dotyczący pierwszego klimatycznie neutralnego kontynentu może nie zostać osiągnięty.
Grupa RAJA – największy w Europie dystrybutor materiałów opakowaniowych – wprowadza na polski rynek cztery nowe produkty, które eliminują plastik tam, gdzie wydawał się on niezastąpiony w procesie pakowania. Obok papierowego stretch’u i papieru bąbelkowego jest to taśma spinająca z papieru kraft oraz koperty z wkładem amortyzującym, będące eko alternatywą dla kopert bąbelkowych. Nowe produkty są wykonane z materiałów z recyklingu i w 100 proc. poddają się dalszemu przetwarzaniu.
ALPLA, globalny lider w zakresie produkcji opakowań i recyklingu wraz z Vöslauer, wiodącą marką na austriackim rynku wód mineralnych, opracowali nową zwrotną butelkę PET. Dzięki unikatowemu projektowi emisja dwutlenku węgla podczas jej produkcji zmniejszona została aż o 30%, a wagę opakowania ograniczono o prawie 90% w porównaniu z alternatywą wielokrotnego użytku wykonaną ze szkła. Uroczysta odsłona butelki odbyła się w obecności austriackiej Minister Środowiska Leonore Gewessler i Alexandra Egita, Dyrektora Zarządzającego Greenpeace w Europie Środkowo-Wschodniej.